Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

24 Nisan 2024, 13:06:23

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 99
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 76
Total: 76

Borç ve Alacaklarda zamanaşımı

Başlatan Nilüfer Yılmaz, 06 Ocak 2011, 10:36:29

« önceki - sonraki »

Avukat

Alıntı yapılan: kayiboyu - 17 Aralık 2012, 21:23:50
Selamın Aleyküm.

2002 yılında kapatmış olduğum türkcell e ait hattımdan sıkıntı görünüyor. Yeni bir hat almak için gittiğimde kara listede olduğumu eski borcum olduğunu ve avukat numarası verdiler. Avukatı aradığımda borç, avukat ücreti vs 166 tl borç çıkardılar. 10 yılda 166 lira olan borcun aslını varın siz düşünün ya 2 ya 3 liradır. Garip olan ise memur olmama ve adres kaybetme ihtimalim sıfır olmasına rağmen bu kadar sürede tarafıma herhangibir ihtarname veya hatırlatma yapılmamasıdır. Kızdım ve ödemedim hat almaktanda vazgeçtim. Ama borç borçtur meslek itibariylede sıkıntı yaratır. Sizce ödemelimiyim. Veya bu borcun akıbeti ne olur.

Aleykümselam. 166 TL'ye ulaştığı söylenen borcunuzun büyük bir bölümü avukatlık ücretinden oluşuyordur. Borcu ödeyip ödememek, tamamen sizin takdir edeceğiniz bir husustur. 2002 Yılından kalan bir borç olduğuna ve bu borçla ilgili işlem yapılması için dosyanız avukata verildiğine göre muhtemelen hakkınızda icra takibi başlatılmıştır. İcra takibi başlatılmışsa, on yıllık zamanaşımı süresi de dolmamış demektir. Dolmamıştır ama muhtemelen yakın zamanda dolacaktır. Dolduğunda zamanaşımı itirazını ileri sürebilirsiniz. Takdir size ait. Kolay gelsin...

Alıntı yapılan: kasap - 18 Aralık 2012, 17:12:10
merhaba yusuf bey bilgilendirirseniz sevinirim benim 40000 tl borcum var senetli icraya vermişler beni hiç bi taahütte bulunmadım mal beyanındada bulunmadım adıma kayıtlı hiç bi malım yok işyerim vardı battım borcumuda ödeyemiyorum nasıl bi sonuç çıkar teşekkürler.

Merhabalar. Bahsettiğiniz durumda icra takibi sonuçsuz kalacaktır muhtemelen. Aciz vesikası alınır alınmaz, orası ayrı. Yalnız bu takip sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşayacaksınız; evinizden mal kaldırılmasa ve herhangi bir eşyanız haczedilmese bile evinize mutlaka hacze gelinecektir ve çeşitli yollarla üzerinizde psikolojik baskı kurulacaktır. Ödeme taahhüdünde bulunan kişiler genelde bu tür baskılar neticesinde taahhütte bulunuyor. Bu tür şeylere hazırlıklı olmalısınız. En kısa zamanda mali durumunuzu düzelterek rahatlıkla borcunuzu ödeyebilmenizi temenni ediyorum. Kolay gelsin...

kasap

çok teşekkür ediyorum sizede allah kolaylık versin

magvali

merhaba arkadaşlar 2005 2006 yılından kalma 5 bankaya 60000 civarı borcum vardı ve hiç ödeme yapmadım.geçen sene ölesine kredi kartı talep ettim borcum olmayan bankalara ve şuan 3 atane kredi kartı var kullanıyorum.vede başka bir bankadan 6000 tl kredi kullandım 2 ay önce.buna cevap verebilicek varmı acaba saygılar allah yardımcınız olsun :(     (akbanktan deneme maksatlı kkb risk raporu aldım hiç borcum gözükmüyor)

Avukat

Alıntı yapılan: magvali - 24 Aralık 2012, 22:34:59
merhaba arkadaşlar 2005 2006 yılından kalma 5 bankaya 60000 civarı borcum vardı ve hiç ödeme yapmadım.geçen sene ölesine kredi kartı talep ettim borcum olmayan bankalara ve şuan 3 atane kredi kartı var kullanıyorum.vede başka bir bankadan 6000 tl kredi kullandım 2 ay önce.buna cevap verebilicek varmı acaba saygılar allah yardımcınız olsun :(     (akbanktan deneme maksatlı kkb risk raporu aldım hiç borcum gözükmüyor)

Eski zamanlara ait borçları risk raporlarında göremeyebilirsiniz, bu gayet normal. Fakat bu alacaklar on yıllık zamanaşımı süresine maruz kalmadığı sürece (ki aciz vesikası alınmışsa, bu süre yirmi yıldır) her zaman önünüze çıkabilir. Bir süredir bankalar özellikle tahsil edemedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketlerine devretme yoluna gidiyor. Varlık yönetim şirketleri de bu devraldıkları alacaklarla ilgili eski tarihli icra dosyalarını canlandırıp bankalardan daha sıkı bir şekilde yeniden alacağın peşine düşüyor. Bu tür bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Yani borçlarınız zamanaşımına maruz kalmadığı sürece sizin açınızdan tüm riskler sona ermiş olmaz. Kolay gelsin...

gurselavci

Sayın Kaçar,

Bugün itibariyle 25.12.2012 tarihinde konut kredisi için bir bankaya başvurdum. Ancak 1999 yılından kalma bir borcum olduğunu söylediler. Telefonda aciz'le başlayan bir kelime kullandılar, tam anlayamadım (aciz vesikası olabilir) ile dosyayı kapattıklarını söylediler. Tekrar işleme başlayabilirler mi? Zaman aşımı süresi dolmuş mudur? Büyük bir ihtimalle de 1999'dan bu yana herhangi bir hukuki takibat yapılmadı. Yani 10 yıllık zaman aşımını bozacak bir eylemde (Tebligat, haciz vb) bulunduklarını düşünmüyorum -ki beni bulurlard-.

Bundan sonraki süreç nasıl işler acaba. 1999 yılından bu yana bir çok kredi kartım ve kredi işlemim oldu (herhangi bir ödememezlik olmadı). Halen de kredi kartlarım ve bankalardan kredi kullanınım devam ediyor. Sadece bu bankayla ilgili herhangi bir kredisel işlemim olmadı. Belki önceden olsaydı o zaman da çıkacaktı. Ama şimdi çıktı.

Teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.

ahmetbey

Merhaba
bir bankaya kredi kartından dolayı ödeyemediğim borcum vardı. 2001 yılında banka,4.400 TL olarak icraya vermiş, tebligat bana ulaşmamış. Sonra banka TMSF devredilmiş.
2013/ocak ayında avukatlık bürosu beni telefonla arayarak, borcu bildirdikleri hesaba ödemem halinde o tarihteki rakamla kapatılacağını bildirdi
Dosya icrada 2001 yılından sonra işlem görmediğinden 10 yıllık zaman aşımına uğradığını söylediysem de, büro alacaklının TMSF olması sebebiyle zaman aşımının 20 yıl olduğunu söylediler. bana 10 gün süre verdiler. Bende tereddüt ediyorum. zaman aşımı süresi 10 yıl mı 20 yıl mı?
Borcum, zaman aşımına uğramış mıdır?
İlginize ve desteğinize teşekkür ederim.

savas57

merhaba 12 yıllık devlet memuruyum bankalara toplamda 100 bin borcum var..benim öğrenmek istediğim maaşın 4 te birinden başka sıradaki banka birşey talep edebiklirmi yada mahkeme kararı çıkartabilirmi

Avukat

Alıntı yapılan: gurselavci - 25 Aralık 2012, 20:34:34
Sayın Kaçar,

Bugün itibariyle 25.12.2012 tarihinde konut kredisi için bir bankaya başvurdum. Ancak 1999 yılından kalma bir borcum olduğunu söylediler. Telefonda aciz'le başlayan bir kelime kullandılar, tam anlayamadım (aciz vesikası olabilir) ile dosyayı kapattıklarını söylediler. Tekrar işleme başlayabilirler mi? Zaman aşımı süresi dolmuş mudur? Büyük bir ihtimalle de 1999'dan bu yana herhangi bir hukuki takibat yapılmadı. Yani 10 yıllık zaman aşımını bozacak bir eylemde (Tebligat, haciz vb) bulunduklarını düşünmüyorum -ki beni bulurlard-.

Bundan sonraki süreç nasıl işler acaba. 1999 yılından bu yana bir çok kredi kartım ve kredi işlemim oldu (herhangi bir ödememezlik olmadı). Halen de kredi kartlarım ve bankalardan kredi kullanınım devam ediyor. Sadece bu bankayla ilgili herhangi bir kredisel işlemim olmadı. Belki önceden olsaydı o zaman da çıkacaktı. Ama şimdi çıktı.

Teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.

Merhabalar. Aciz vesikası alınmışsa zamanaşımı süresi yirmi yıldır. Aciz vesikasına istinaden elbette icra takibi başlatılabilir. Dosya incelenmeden net bir şey söylenmesi mümkün değildir.

Alıntı yapılan: ahmetbey - 03 Ocak 2013, 17:50:14
Merhaba
bir bankaya kredi kartından dolayı ödeyemediğim borcum vardı. 2001 yılında banka,4.400 TL olarak icraya vermiş, tebligat bana ulaşmamış. Sonra banka TMSF devredilmiş.
2013/ocak ayında avukatlık bürosu beni telefonla arayarak, borcu bildirdikleri hesaba ödemem halinde o tarihteki rakamla kapatılacağını bildirdi
Dosya icrada 2001 yılından sonra işlem görmediğinden 10 yıllık zaman aşımına uğradığını söylediysem de, büro alacaklının TMSF olması sebebiyle zaman aşımının 20 yıl olduğunu söylediler. bana 10 gün süre verdiler. Bende tereddüt ediyorum. zaman aşımı süresi 10 yıl mı 20 yıl mı?
Borcum, zaman aşımına uğramış mıdır?
İlginize ve desteğinize teşekkür ederim.

Merhabalar. Bankacılık Kanunu'nun 141. maddesine göre, "Bu Kanundan kaynaklanan Fon alacaklarına ilişkin dava ve takiplerde zamanaşımı süresi yirmi yıldır." Bu hükmün sizin olayınızda uygulama sahası bulup bulmayacağı tartışılır. Öte yandan sizin dosyanızdan aciz vesikası da alınmış olabilir. Böyle bir aciz vesikası alınmışsa, zamanaşımı süresi de yirmi yıl olacaktır. Dosyanız incelenmeden net bir şey söylenebilmesi mümkün değildir.

Alıntı yapılan: savas57 - 05 Ocak 2013, 16:34:24
merhaba 12 yıllık devlet memuruyum bankalara toplamda 100 bin borcum var..benim öğrenmek istediğim maaşın 4 te birinden başka sıradaki banka birşey talep edebiklirmi yada mahkeme kararı çıkartabilirmi

Merhabalar. Adınıza kayıtlı araç, taşınmaz, vs. gibi bir şeyler yoksa, evet, sadece maaşınızın 1/4'ü üzerine haciz konulur ve alacaklılar sırayla alacaklarını tahsil ederler. Bunun dışında bir yaptırım söz konusu değildir. Kolay gelsin...

ozgur karaca

merhaba. Ben 2005 yılında OYAK ikraz adı altında borc kullandım. Maasımdan kesilmesi gerekirken kesilmedi. 24 ay taksitle ödemem gerekiyordu. 2007 yılı son taksıdinin bitim tarihi. Geçen gün bir yazı gönderdiler. Alacagın hukuki yollardan takip edilecegini yazmıslar. Benim borcum için zaman asım süresi de on yıl oluyor mu?

metinirin

Öncelikle insanları bilgilendiren ve yardımcı olan bir blok hazırladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.Benim sorum 1997 yılında devlet memuru iken bir kredi kartım vardı cüzi bir limiti vardı ve ben bu borcumu ödeyemedim.Ben aynı yıl memurluktan istifa ettim.Aradan geçen 16 yıl içerisinde şahsıma hiçbir bildirim ulaşmamıştır.Ben 3 yıl önce memurluğa başladım ve bu süreçte kredi de kullandım kredi kartıda aldım başka bankalardan hiç bir sorunla karşılaşmadım.Ama bu hafta bir varlık şirketinden tlf mesajı geldi x bankasına olan borcunuz şirketimize devrolmuştur diye! BENİM BU BORCUM ZAMAN AŞIMINA UĞRARMI, EĞER UĞRAR İSE BU VARLIK ŞİRKETİ DE HAKSIZ OLARAK BANA İCRA TAKİPİ YAPACAK OLURSA NE YAPMAM GEREKİR? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok çok teşekkür ediyorum Saygılar.

tolgay

bir konu hakkında bilgi veririseniz sevinirim..bir internet sağlayıcı firmaya 2008 yılından kalma bir borcum çıktı..bugüne kadar bundan haberdar değildim,sanırım şirket el değiştirince eski alacakların tahsili için bir avukatlık bürosuyla anlaşmışlar.beni arıyan avukat hanım borcumu ödemediğim takdirde icra işlemi başlatıcaklarını söyledi..bu borçta zaman aşımı süresi nedir acaba?

Avukat

Alıntı yapılan: ozgur karaca - 09 Ocak 2013, 11:18:26
merhaba. Ben 2005 yılında OYAK ikraz adı altında borc kullandım. Maasımdan kesilmesi gerekirken kesilmedi. 24 ay taksitle ödemem gerekiyordu. 2007 yılı son taksıdinin bitim tarihi. Geçen gün bir yazı gönderdiler. Alacagın hukuki yollardan takip edilecegini yazmıslar. Benim borcum için zaman asım süresi de on yıl oluyor mu?

Merhabalar. Zamanaşımı süresi on yıldır. Allah kolaylık versin...

Alıntı yapılan: metinirin - 07 Nisan 2013, 16:17:06
Öncelikle insanları bilgilendiren ve yardımcı olan bir blok hazırladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum.Benim sorum 1997 yılında devlet memuru iken bir kredi kartım vardı cüzi bir limiti vardı ve ben bu borcumu ödeyemedim.Ben aynı yıl memurluktan istifa ettim.Aradan geçen 16 yıl içerisinde şahsıma hiçbir bildirim ulaşmamıştır.Ben 3 yıl önce memurluğa başladım ve bu süreçte kredi de kullandım kredi kartıda aldım başka bankalardan hiç bir sorunla karşılaşmadım.Ama bu hafta bir varlık şirketinden tlf mesajı geldi x bankasına olan borcunuz şirketimize devrolmuştur diye! BENİM BU BORCUM ZAMAN AŞIMINA UĞRARMI, EĞER UĞRAR İSE BU VARLIK ŞİRKETİ DE HAKSIZ OLARAK BANA İCRA TAKİPİ YAPACAK OLURSA NE YAPMAM GEREKİR? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok çok teşekkür ediyorum Saygılar.

Merhabalar. Sizin elinize herhangi bir tebligat ulaşmamış olsa bile hakkınızda icra takibi yapılmış ve bu takip neticesinde aciz vesikası alınmış olabilir. Böyle bir durumda zamanaşımı söz konusu olmaz. Varlık yönetim şirketine alacağın zamanaşımına uğraması sebebiyle ödeme yapmak istemediğinizi söyleyin. Şayet zamanaşımına uğramadı derlerse, buna ilişkin bilgi talep edin. Allah kolaylık versin...

Alıntı yapılan: tolgay - 26 Nisan 2013, 18:14:46
bir konu hakkında bilgi veririseniz sevinirim..bir internet sağlayıcı firmaya 2008 yılından kalma bir borcum çıktı..bugüne kadar bundan haberdar değildim,sanırım şirket el değiştirince eski alacakların tahsili için bir avukatlık bürosuyla anlaşmışlar.beni arıyan avukat hanım borcumu ödemediğim takdirde icra işlemi başlatıcaklarını söyledi..bu borçta zaman aşımı süresi nedir acaba?

Merhabalar. Zamanaşımı süresi on yıldır. Allah kolaylık versin...

hakann

Merhaba,bir akrabamdan (bu kişi teyzemin oğlu ve aynı zamanda eniştemdir) 2005 yılında 9000 tl borç almıştım.Tabi aynı şehirlerde olmadığımız için parayı bana banka aracılığıyla göndermiş,ben de maaş kartımla (borcumu taksit taksit her ay atmden çeksin diye) birlikte isteği üzerine boş bir senede sadece imza atarak adresine postalamıştım.Yaklaşık 4000 tlsini ödedikten sonra tefeci gibi borcumun faiziyle 22000 lira olduğunu söyleyince kartımı iptal ettirip ödemekten vazgeçtim. O da imzadığım boş senedi doldurup 25000 tl olarak 2009 da beni icraya verdi.İcra mahkemesine itiraz ettim fakat hiçbir tebligat ya da bildiri olmaksızın maaşıma 32000 tl üzerinden haciz konuldu. Bu borç(!) yaklaşık 2,5 yıldır maaşımdan kesiliyor ve daha 3 yıl sürer gibi.Birinci sorum konuyla alakalı değil ama ben de memurum bu kişi de memur; bu kişinin daha farklı kişileri de borçlandırdığını maaşlarına haciz koydurduğunu biliyorum.Bu adamın tefeci olduğunu nasıl ispat ederim?Bugüne kadar dava açmamamın nedeni akraba olmamız ve kızkardeşimin eşi olmasıdır.Dava açsam kazanma ihtimalim ne kadar? Ve maaşıma konulan bu 32000 liralık borç bittikten sonra taksitlendirildiği (maaşın 4/1 oranında) için sonradan faiz maiz öder miyim yoksa dosya kalkar mı? Teşekkürler.

laliberte

iyi günler.ben kamu işçisiyim.çocuğumun sağlık sorunlarından ötürü bankalara 65000 lira borçlandım.fakat ödeme zorluğu çekiyorum.bankalara taksidi düşürmelerini istediğimde olumsuz yanıt verdiler.kendi maaşıma haciz koydurtsam bankaların borcunu parça parça ödesem,bankalar evime icraya gelirler mi yoksa sadece sıraya mı girerler.lösemili bir çocuğum var.fakat bankalar bundan anlamıyorlar.

xxxxxx

merhaba.. zor durumdaki insanları aydınlattığınız için öncelikle teşekkürler
kimse bu durumlara düşmek istemezdi ama düşmüssen bi çıkış yolu arıyosun

lafı çok uzatmadan izninizle bi sorum olacak
iyi bir maaşlı işim vardı.altından kalkamayacağım borçlara girdim ve sonuç itibari ile 12 ayrı banka tarafından 2011 kasım ayında ve 18 ayrı icra dosyası (kredi,kredi kartı vs) açıldı adıma.
dosyalar açılmadan önce durumun kötüye gittiğini gördüğüm için yok olma kararı aldım.
işimden ayrıldım,eşimden ayrıldım,adıma hiç bir abonelik olmadığı için hiç bir şekilde bana ulaşamadılar
şu an ssk sız bir işte amelelik yapıyorum ve tahmin ettiğiniz gibi rakamlar çok yüksek olduğu için ödeme sansım yok

zaman aşımından nasıl faydalanabilirim
saygılar

dogruluk

Sayın Yusuf Kaçar,

Öncelikle yardımlarınızdan ötürü müteşekkir olduğumu belirtirim.

Telekom, benden ödediğim 408,80 TL parayı 2. defa tahsil etmişti.(yukarıda bahsettiğim gibi).

Buradaki yönlendirmeniz sayesinde bu parayı geri alabildim.

Bu parayı bana geri kazandırdınız, gönülden teşekkürler...

Saygılar,

avukatnilgun

evet nilüfer hanım avukat arkadaş oldukca zaten açık bır şekılde belirtmiş ama yargı sonuçlarında farklı sonuçlarda görmekteyız,bulabılırsem sıze göndereyım,sizde bırkez inceleyın arzu ederseniz....Avukat Nilgun CINDIK

sahin7878

Merhabalar,
Öncelike böyle bir siyi oluşturup derdimizi belirtme imkanı tanındığından dolayı teşekkürlerimi sunarım.
Konu:Kayın validemin %93 engelli raporundan faydalanarak bir araç almayı düşünüyorum,fakat kayın validemin üzerine olacak olan bu aracın 5 yıl satılamazı olacak.İşte bu sebebple bu zaman zarfında herhangibir vefat durumu gerçekleşirse ben miraşçılarından bu aracı veya paramı nasıl geri alabilirim.
Not:Kayın validemden vasiyet almam veya borç senedi imzalatmış olmam konuyu gelecekte çözermi.
Bilgilendirmenizi rica ederim.

sanini

İlk önce şimdiden yardımlarınız için teşekkür edip konuya girmek istiyorum.

Bir telekom firmasına ait borcumdan dolayı (hat benim üstüme kayıtlı ama bir arkadaş kazığı diyelim ben kullanmadım), posta ile kapıma bırakılan dilekçe tarzında konu kısmında İCRA MÜDÜRLÜĞÜNDE HAKKINIZDA AÇILAN DOSYA BİLDİRİMİ yazan avukat tarafından gönderilen bir kağıt geldi. Bu borç 2000 - 2001 yıllarından kalma bir borç. üstünden 12 - 13 sene geçmiş, fakat bana bu konu ile ilgili hiç bir belge gelmemişti bugüne kadar. Şimdi sormak istediğim bu borç zaman aşımına girer mi? Yani borç tarihinden mi başlıyor zaman aşımı yoksa işlem tarihinden mi? Ve zaman aşımına giriyor ise benim ne gibi bir işlem yapmam gerekiyor? Cevaplarınız bekleyeceğim çok teşekkürler...

omernaci

Yusuf bey saygılar,benzer pek çok soruya yanıtlarınıza rağmen affınıza sığınarak benimde paralel bir sorum olacak..

bir hukuk bürosundan 2001 yılından kalma ve bana bugüne dek herhangi bir resmi tebligat yapıl-a-mayan eski kredi kartı borcuma mahsuben o tarihte gıyabımda başlatılan icra takibine devam edileceği ve haciz işlemleri yapılacağı konusunda resmi olmayan bir yazı geldi.

UYAP'tan yaptığım sorgulamada hakkımda yürürlükte olan herhangi bir dava dosyası olmadığını görünce büroyu aradım.

bana dosyanın eski olması nedeni ile sistemde görünmeyebileceğini,ama istenirse tekrar icra takip işlemine konulabileceğini söylemeleri üzerine icra dosya numarasını sordum.ellerinde olmadığını,ilgili bankaya ulaşarak oradan sormam gerektiğini söylediler.

borcu ödemek istediğimi ama taksitlendirme yapabilirlerse ödeyebileceğimi söyledim,kabul etmediler.ayrıca istedikleri miktarın ödenmesi durumunda borcun kapanacağına dair protokol yapamayacaklarını söylediler.

benim sorum..2001 yılından kalma ve icra takibi hacizle sonuçlandırılamamış dosya tekrar işleme konulabilirmi?
sözkonusu borcu taksitle ödemek mümkün değilmidir?

şimdiden teşekkürler