Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

28 Mart 2024, 16:40:05

Login with username, password and session length
Üyeler
Stats
  • Toplam İleti: 8,818
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 115
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 82
Total: 82

Yükseköğretim disiplin cezaları-Okuldan çıkarma-Bilmeden sahte evrak sahibi olma

Başlatan hububat, 23 Haziran 2011, 20:51:31

« önceki - sonraki »

hububat

konu kapanmıştır!

Avukat

Merhabalar. Türk Ceza Kanunu'nun konuyla ilgili 204. maddesi aynen şu şekildedir:

Resmi belgede sahtecilik

MADDE 204 - (1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Resmi belgenin, Kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

Alıntı YapBu evrak hiçbir kurumda kullanılmadı.

Nişanlınız bu belgenin sahte olarak düzenleneceğini bilmiyordu ve belgeyi hiçbir yerde de kullanmadı... Nişanlınız savunmasını bu şekilde yaptıktan sonra muhtemelen nişanlınız hakkında ceza davası açılmayacak, açılsa bile, yapılacak yargılama neticesinde ceza almayacaktır. Dava açılması halinde mutlaka bir avukatla anlaşmanızı tavsiye ediyorum.

Alıntı Yapaynı evraktan (veriliş tarihleri farklı olmak üzere) bu aracı arkadaşın da ve başka arkadaşında da var ve bu insanlara böyle bir soruşturma açılmadı. Hala daha bu insanlar ifade vermeye çağrılmadı. Nişanlımın sertifika tarihinin daha önce olması onun önce ifadeye çağrılması anlamına gelir mi onlar neden aynı durumdan mağdur olmadı da biz olduk. Bunun açıklaması ne olabilir?

Savcılıktaki soruşturma dosyasını incelediniz mi? Muhtemelen diğer kişiler ve diğer sahte belgeler hakkında da soruşturma yürütülüyordur. Küçük bir ihtimal, savcılık işin bu kısımlarını bilmiyor da olabilir. Bu durumda savcılığa bir dilekçe vererek bu belgeler ve şahıslarla ilgili olarak da soruşturmanın genişletilmesini talep edebilirsiniz. Kolay gelsin...

hububat

konu kapanmıştır!

Avukat

Biliyorsunuz, ceza hukukunun kadim ilkesi gereğince "aksi sabit oluncaya dek herkes masum addedilir". Bir kişinin hakkında ceza davası açılmış olması, hatta yerel mahkeme tarafından o kişinin aleyhinde mahkumiyet kararı verilmesi o kişinin suçlu olduğunu göstermez; ceza kararının her halu karda kesinleşmesi gerekir. Dolayısıyla cezanın kesinleşeği aşamaya kadar hukuki açıdan herhangi bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Askeri okullarda disiplin kuralları daha sıkıdır; dolayısıyla nişanlınız askeri okul öğrencisi ise, mevzuatta bu yönde bir araştırma yapmak gerekir. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nin konuyla ilgili hükümleri ise şu şekildedir:

Yükseköğretim Kurumundan Bir Haftadan Bir Aya Kadar Uzaklaştırma Cezasını Gerektiren Disiplin Suçları
MADDE 8. Yükseköğretim kurumundan bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma cezası gerektiren fiil ve haller şunlardır:
a) Öğrenme ve öğretme hürriyetini, doğrudan doğruya veya dolaylı olarak kısıtlamak; yükseköğretim kurumlarının sükun, huzur ve çalışma düzenini bozucu davranışlarda bulunmak,
b) Törenlerde, tören düzenini bozacak, tören programını ihlal edecek davranışlarda bulunmak,
c) Yükseköğretim kurumu içinde siyasi faaliyetlerde bulunmak,
d) Toplantı ve törenlerde öğretim elemanlarına veya davetlilere ayrılan yerlere uyarıya rağmen işgale devam etmek,
e) Disiplin kovuşturmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini engellemek,
f) Yükseköğretim kurumu içinde bildiri dağıtmak, afiş ve pankart asmak,
g) Yükseköğretim kurumundan aldığı kendine hak sağlayan bir belgeyi başkasına vererek kullandırmak veya aynı kurumdan alınan başkasına ait bir belgeyi kullanmak,
h) Yükseköğretim kurumundaki demirbaş eşyaya, kapı, duvar ve benzeri yerlere ahlak dışı yazılar yazmak, resim yapmak veya yapıştırmak,
i) Yükseköğretim kurumunca veya kurumun izniyle asılmış duyuruları, program ve benzerlerini koparmak, yırtmak, değiştirmek, karalamak veya kirletmek.

Yükseköğretim Kurumundan Bir Veya İki Yarıyıl İçin Uzaklaştırma Cezasını Gerektiren Disiplin Suçları
MADDE 9. Yükseköğretim kurumundan bir veya iki yarıyıl için uzaklaştırmayı gerektiren fiil ve haller şunlardır:
a) Yükseköğretim kurumu idarecileri ile öğretim elemanlarını ve diğer görevlileri tehdit etmek, onların şeref ve haysiyetlerine veya şahıslarına karşı sözlü veya yazılı olarak herhangi bir saldırıda bulunmak veya hareket etmek,
b) Tek başına veya toplu olarak, yükseköğretim kurumu idarecilerinin şahısları veya kararları aleyhine saldırgan nitelikte konuşmak, yayınlar yapmak, bunlar aleyhine öğrencileri kışkırtmak veya bu gibi fiillere teşebbüs etmek,
c) Siyasal ve ideolojik amaçlar dışında boykot, işgal, engelleme gibi eylemlere teşebbüs etmek veya yükseköğretim kurumunun hizmetlerini aksatacak davranışta bulunmak,
d) Dil, ırk, din ve mezhep açısından kutuplaşmalara yol açıcı faaliyetlerde bulunmak,
e) Kurum personeline ve öğrenci arkadaşlarına fiili tecavüzde bulunmak,
f) Yükseköğretim kurumundaki demirbaş eşyaya, kapı, duvar ve benzeri yerlere ideolojik veya siyasi amaç taşıyan yazılar yazmak, resim, amblem ve benzerilerini yapmak ve yapıştırmak,
g) Hırsızlık yapmak,
h) Yükseköğretim kurumunda alkollü içki içmek,
i) Yükseköğretim kurumlarının çalışmalarını sekteye uğratacak nitelikteki bir eyleme öğrencileri veya diğer kimseleri tahrik etmek,
j) (Değişik:R.G.-15/11/1990-20696) Yükseköğretim Kurumuna ait kapalı ve açık mahallerde yetkililerden izin almadan toplantılar düzenlemek veya bu tür toplantılara katılmak, öğrencileri temsil yetkisi olmadığı halde öğrenci temsilcisi sıfatını takınarak beyanatta bulunmak, toplantı veya törenlere katılmak,
k) Yükseköğretim kurumu binalarına girmeleri yasak olduğu halde, bu karara itaatsizlik etmek veya yetkili organlarca kapatılmış olan binalara girmek, zarar vermek veya tahrip etmek,
l) Yükseköğretim kurumlarında yasaklanmış hertürlü yayını bulundurmak, bunları çoğaltmak, dağıtmak,
m) (Değişik:R.G.-15/11/1990-20696) Sınavlarda kopya yapmak veya yaptırmak veya bunlara teşebbüs etmek.

Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezasını Gerektiren Disiplin Suçları
MADDE 10. Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
a) Görevlileri ve öğrencileri cebir ve şiddet kullanarak kurum dışına çıkartmak, görevin yapılmasına engel olmak veya öğrencileri bu tür davranışlara zorlamak,
b) Yükseköğretim kurumlarının ideolojik ve siyasi amaçlarla huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak veya boykot, işgal, engelleme, personelin işini yavaşlatma gibi eylemlere katılmak, bu amaçlara yönelik eylemleri tahrik etmek,
c) Yükseköğretim kurumlarında siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini bulundurmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurum binalarına veya binaladaki eşyalar üzerine yazmak, resimlemek, teşhir etmek, sözlü veya yazılı ideolojik propaganda yapmak,
d) Bir kimseyi veya grubu, tehditle suç sayılan bir eylemi düzenlemeye veya böyle bir eyleme katılmaya yahut yalan beyanda bulunmaya veya sahte delil göstermeye veya suçu yüklenmeye zorlamak,
e) Kanun dışı kuruluşlara üye olmak, bu kuruluşlar adına faaliyet yapmak veya yardımda bulunmak,
f) Uyuşturucu madde kullanmak, taşımak, bulundurmak veya ticaretini yapmak,
g) Devletin şahsiyetine karşı işlenen cürümler sebebiyle cezalandırılmış olmak,
h) "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun"a muhalefet ederek, ateşli silahlarla, mermilerini ve bıçaklarla saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış bulunan diğer aletleri, patlayıcı maddeleri taşımak, yükseköğretim kurumları içinde bulundurmak veya bu suçlardan mahkum olmak,
i) Yükseköğretim kurumu binalarında veya eklentilerinde izin almadan açık veya saklı dernek v.b. kuruluşlar teşkil etmek,
j) Sınavlarda tehditle kopya yapmak, kopya yapan öğrencilerin dershaneden çıkarılmasına engel olmak, kendi yerine başkasını sınava sokmak veya başkasının yerine sınava girmek,
k) Disiplin kovuşturmasıyla ilgili işleri veya disiplin kurulunun çalışmasını zor kullanarak veya tehditle engellemek,
l) Irza tecavüz etmek,
m) Güvenlik kuvvetleri tarafından aranılan kişileri saklamak veya barındırmak,
n) Derslere veya sınavlara girilmesine, ders veya sınavların yapılmasına herhangi bir şekilde engel olmak, dersteki öğrencileri dışarıya çıkarmak, çıkmaya kışkırtıcı veya zorlayıcı davranışlarda bulunmak,
o) Bir kişiye veya bir gruba her ne sebeple olursa olsun işkence yapmak veya yaptırmak,
ö) Bayrak törenlerini engelleyici tutum ve davranışta bulunmak veya tören esnasında gereken saygıyı kasıtlı olarak göstermemek.

Öngörülmemiş Disiplin Suçları
MADDE 11. Yukarıda sayılan ve disiplin cezası verilmesini gerektiren fiil ve hallere nitelik ve ağırlıkları itibarıyla benzer eylemlerde bulunanlara da aynı türden disiplin cezaları verilir.

Disiplin Suçunun Tekerrürü
MADDE 12. Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil veya halin öğrencilik süresince tekerrüründe bir derece ağır ceza uygulanır. Aynı derecede cezayı gerektiren fakat ayrı fiil ve haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının üçüncü uygulamasında da bir derece ağır ceza verilir.

hububat

Avukat bey yardımlarınız için teşekkür ederim. Anlaşılan şu durumda yapacak bir şey yok. Yapılacak tek şey dua edip beklemek. Umarım konu bu şekilde kapanır. Tekrar teşekkür edip, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.