Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

20 Nisan 2024, 14:08:59

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 92
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 83
Total: 83

Yeni çıkan adli sicil kanununa göre arşivden sabıka kaydının silinmesi

Başlatan toygarli, 03 Şubat 2012, 12:18:50

« önceki - sonraki »

toygarli

1999 yılında y.yataklık suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası aldım.Adli sicil kaydını sildirdim.Ancak arşiv kaydı duruyor.Suçun işlendiği tarih dikkate alındığında 2005 teki adli sicil kanunu mu yoksa önceki kanun mu geçerlidir?Bu şartlarda arşiv kaydını sildirmem mümkün mü?Mümkünse nasıl?yardımlarınızı bekliorum
  BU KONUDA KİMSE BİRŞEY BİLMİYOR MU?

zehrax

Zimmet, hırsızlık, trafik kazası gibi mahkumiyetlerde ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle sicil kaydı tamamen silinecek. Sicil kaydının arşivlenmesi hiçbir şartta 30 yılı geçemeyecek ve 30 yılın sonunda kişinin sabıka kaydı otomatik olarak silinecek.

Adli Sicil Bankası'nda halen 5 milyon 495 bin 46 kişiye ait 6 milyon 843 bin 133 suç kaydı bulunuyor. Kanun teklifinin yasalaşması ile birlikte bunlardan 1 milyon 826 bin 992 suç kaydı silinecek. Bu kapsamda 129 suç kaydı 30 yılı geçtiği için, 542 bin suç kaydı, mahkemeler hakları geri verdiği için kayıtlardan düşecek. Silinecek 769 bin suç kaydı ise 'erteli olup karar tarihi 2007 öncesinde olanları' kapsayacak.

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1266051&title=teklif-komisyondan-gecti-1-milyon-826-bin-sabika-kaydi-silinecek

Şimdi bu habere göre zimmet,hırsızlık,trafik kazası gibi suçlar hiç bir şart aranmaksızın 5 yıl da silinecek diyor ,bu konuda bilgisi olan varmı sevgili arkadaşlar cevap lütfen izlenmesi gereken bir yol da bu suçlar için görünmüyor habere göre otamatikman adli sicil istatistik kurumunun silmesi gerekli gibi saygılar

zehrax

Konu ile ilgili olarak editörden yardım talebim olacak şimdi yeni adli sicil arşiv kanunu na göre adli sicil istatistik genel müdürlüğü zimmet,hırsızlık,trafik kazası gibi suçları 5 yılını doldurmuş olanları arşiv kaydından hemen silecekmi yada kanun çıksada biz başvuru yapmadan silmezmi,

saldıray

Ben de bu konu ile ilgili merak ediyorum acaba yasa çıktına göre adli sicil istatistik genel müdürlüğü kaydımı silmeye başladımı, ben zimmetten ceza almıştım 7 yıl geçti aradan kaydım silimesi kanun gereği olduna göre adli sicil istatistik arşiv kaydımı sildimi

Zimmet, hırsızlık, trafik kazası gibi mahkumiyetlerde ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle sicil kaydı tamamen silinecek

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1266051&title=teklif-komisyondan-gecti-1-milyon-826-bin-sabika-kaydi-silinecek

konuyla ilgili moderatör yardımı bekliyorum

balkan12cc

MADDE 138. - (1) Kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olanlara görevlerini yerine getirmediklerinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

TCK madde si açık ve nettir bu durum da süreler dolar dolmaz kanun gereği silinir silinmemesi suç teşkil eder .

Avukat

Merhabalar. 5352 Sayılı Adli Sicil Kanunu'nun "Arşiv bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine ve her halde kaydın girildiği tarihten itibaren seksen yılın geçmesiyle tamamen silinir." şeklindeki 12. maddesinin 1.fıkrası, Anayasa Mahkemesi'nin 14.4.2011 tarih ve 27905 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 20.1.2011 T., 2008/44 E. ve 2011/21 K. sayılı Kararı ile iptal edilmiş, bu iptal kararı üzerine Mecliste ilgili maddenin değiştirilmesi yoluna gidilmişti. Maddenin son hali aşağıdadır:

Adli sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi

MADDE 12.- (1) (Değişik : 6290 - 5.4.2012 / m.2) Arşiv bilgileri;

a) İlgilinin ölümü üzerine,

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

1. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,

2. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,

c) Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle,
tamamen silinir.

(2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkumiyete ilişkin adli sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

(3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkumiyet kararına ilişkin adli sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

harun kayhan

b) Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI (*)
Kanun No.: 2709   Kabul Tarihi: 7.11.1982

MADDE 76- (Değişik: 13/10/2006-5551/1 md.) Yirmibeş yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir.
(Değişik: 27/12/2002-4777/1 md.) En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.

Bu mahkumiyetlerden kastedilen; bir yıl veya daha fazla hapis cezaları mı? yoksa isimleri yazılı olan zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık...... gibi suçlar mı? veya metnin tamamımıdır?
Yani yukarıda adları yazılan suçların dışında olup bir yıl veya daha fazla süreli mahkümiyeti olan suç kayıtları bakımından 15 yıl veya 30 yıl geçmesi mi gerekiyor?

yunus emre şahin

slm 6136 sayılı kanundan dolayı arşiv kaydı silinmesi var mı ?varsa kaç yıl cevaplayan olursa çok sevinirim...

Avukat

Merhabalar.

Alıntı YapBu mahkumiyetlerden kastedilen; bir yıl veya daha fazla hapis cezaları mı? yoksa isimleri yazılı olan zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık...... gibi suçlar mı? veya metnin tamamımıdır?

Metnin tamamıdır.

Alıntı YapYani yukarıda adları yazılan suçların dışında olup bir yıl veya daha fazla süreli mahkümiyeti olan suç kayıtları bakımından 15 yıl veya 30 yıl geçmesi mi gerekiyor?

Taksirli suçlar hariç, evet.

Alıntı Yapslm 6136 sayılı kanundan dolayı arşiv kaydı silinmesi var mı ?varsa kaç yıl cevaplayan olursa çok sevinirim...

Vardır ve bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler hariç olmak üzere, kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıldır. Kolay gelsin...

zehrax

Bur daki vereceğim link haberi ne göre

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1266051&title=teklif-komisyondan-gecti-1-milyon-826-bin-sabika-kaydi-silinecek

http://www.memurlar.net/haber/220908/

zimmet,hırsızlık ,trafik kazası gibi suçlar 5 yılda silinecek diyor haber de bu haberin doğruluk kaynağı nedir

5 yılda adli sicilden arşiv kaydı zimmet ,hırsızlık,trafik kazası gibi suçlar için silinecekmi

ayrıca memnu hakların iadesi için mahkemeye dava açmak gereklimi yok sa bu işlemi adli sicil istatistik genel müdürlüğümü yapacak şöyleki zaten 2005 de başvurduğumuzda adli sicilimiz adli sicil istatistikten silindi arşivlendi ben zaten memnu haklarımı almışmı oldum o zaman larda mahkemeler memnu hakların iadesi ni reddedim yeni kanunla adli sicil istatistik genel müdürlüğünün yetkili oldunu söylemekteydi kararlarında saygılar

saldıray

Asıl öğrenmek istediğiniz konu zimmet,hırsızlık gibisuçların arşivden 5 yılda silinip silinmediği ise bilği edinme bimer den akim den yada direk adalet bakanlığı adli sicil den bilği edinme e posta sıyla konuyu detaylı olarak öğrenebilirsiniz

zehrax

Yeni adli sicil arşiv kanunu doğrultusunda yasaklanmış hakların iadesi yoluna yeniden mahkemeye başvurarak mı gidecez yoksa iş yükü bakımından adli sicil istatistik genel müdülüğümü bu yasaklanmış hakların iadesini verecek konunun özeti nedir

birde bu gazete haberinin doğruluk payı nedir sayın avukat bey lütfen yardım

balkan12cc

Şimdi arkadaşlar kanun çıktı amen na 5 yılda silinecek diyor fakat adli sicil arşiv kaydı peşinde koşmazsan silinmiyor bu nasıl hukuk sistemi ki kanuna rahmen peşinde koşmak zorunda bırakılıyorsun.

Kanun silinecek diyorsa direk silinmesi gerekli değilmi ordan belge al burdan belge al silindimi silinmedimi bu nasıl bir işleyiş bugün baktım adli sicil istatistik sitesine halen mevzuatta eski kanun yönetmelikleri yazıyor yenisi eklenmemiş yani siz peşine düşmezseniz kimsede tahminimce kaydınızı ölene kadar silmez arşivden

zehrax

Şimdi sayın avukat bey benim zimmet ,hırsızlık gibi suçlardan dolayı yasaklanmış haklarımın iadesini almam gereklimidir.
almam gerekli ise adli sicil istatistik bu konuda yetkilimidir, en son değişen kanuna göre yada halen mahkemelermi yetkilidir.

Konu ile alakalı olarak haber de 5 yılda silinecek deniliyor.
konu hakkında detaylı bilgi lütfen

arokkk

Arkadaşlar ben kafayı yiyecem işledik bir suç yaptı bir halt fakat doğru dürüst bir bilen de yok adli sicil istatistik sitesine bakıyorsun ortada bir yönetmelik yok halen eskisi yazıyor ona sor buna sor doğrudürüst birşey bilen yok yasaklanmış hakların iadesini mahkelermi verecek bundan böyle yoksa adli sicil istatististikmi yada zimmet.hırsızlık 5 yılda silinecekmi arşivden bunlara yanıt yok

zehrax

Yönetmelik halen aynı görünüyor kanun değişdi fakat yöentmelik değişmediğinden ne yapmamız gerekdiğini bilmiyoruz bu yönetmelik ne zamn değişecek yeni kanuna uyumlu olarak 11.04.2012 de kanun çıktı buğün 26.04.2012 halen değişen bişiy yok yönetmelikte

balkan12cc

Yeni kanun çıktı fakat yönetmelik çıkmadı henüz yeni kanun çıkınca zimmet,hırsızlık ,trafik kazası gibi suçlardan arşiv kaydını sildiren oldumu yada başvuruda bulunup da bekleyen varmı sonucunu adli sicil ve istatistik kurumundan

uyrafa

merhaba benimde bir sorum olacak kamu yararına çalışma cezaları ne zaman adlı sicilden siliniyor sabıkadan silindiğinde adlı sicile mi geçiyor

uyrafa

Alıntı yapılan: uyrafa - 29 Nisan 2012, 16:10:27
merhaba benimde bir sorum olacak kamu yararına çalışma cezaları ne zaman adlı sicilden siliniyor sabıkadan silindiğinde arşiv kaydına mi geçiyor

arokkk