Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

26 Nisan 2024, 00:45:16

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 87
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 86
Total: 86

Emlak vergisi

Başlatan LEYLA, 16 Mart 2012, 00:10:01

« önceki - sonraki »

LEYLA

Kuru mulkiyeti benim adima,intifa hakki annemin adina olan dairenin emlak vergisini intifa hakki annemde oldugu icin onun odemesi gerektigini,kendisininde emekli ve tek evi oldugu icin odemiyecegi yillar once Cankaya belediyesinden soylenmisti....simdi bu daireyi satmak uzereyiz ,yine Cankaya belediyesi  bu seferde kuru mulkiyet bana gectiginden sonraki yillarin emlak vergisini benden istiyor....bu dogrumudur?internetten arastirdigimda yanlis oldugunu goruyorum ama emin olmak istiyorum...oyleyse niye bize yanlis soylendi yillar once?ben oderdim bilseydim....haftaya satis var ve bir an once bunun hallolmasi lazim...ben ne yapiyim?yardimlariniza simdiden tesekkur ederim.
Saygilar

Avukat

Emlak Vergisi Kanunu'nun, `Mükellef' başlıklı 3'üncü maddesi "Bina Vergisi'ni maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf eden öder" hükmünü içerir. Bu hükme göre, gayrimenkulün intifa hakkının ve kuru mülkiyetinin ayrı ayrı kişilerde bulunması halinde, Emlak Vergisi mükellefi intifa hakkı sahibidir. Halihazırda %0 düzeyinde olan indirimli emlak vergisi oranından yararlanma koşullarını taşıyanlar, örneğin emekliler, işsizler ve ev hanımları, Türkiye'deki 200 metrekareyi geçmeyen tek evin sadece intifa (yararlanma) hakkına sahip olmaları durumunda da emlak vergisi ödemezler. Dolayısıyla hem siz hem de anneniz emlak vergisi ödemek durumunda değilsiniz. Kolay gelsin...