Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

27 Nisan 2024, 03:19:16

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 105
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 65
Total: 65

MİRAS YOLU İLE GEÇEN GAYRİ MENKUL

Başlatan kaja_devu, 29 Ekim 2012, 03:48:52

« önceki - sonraki »

kaja_devu

Merhaba,

1997 yılında babamı kaybettim. babamın yasal variscileri olarak annem,ablam,abim ve ben yasal veraset intikalini yaptırdık.babamdan kalan vakıflardan bir tapu tahsis belgesi kalmıştı uzun uğraşlarım sonucunda tapu tahsisi tapuya çevirip var olan arsayı tapuya çevirip vakıflarla hissedar olduk  ve bir mütaahitle kat karşılığı 2 dairelik sözleşme yapıldı.2010 yılında.

Tapu arsa tapusu olarak 4 hissedarın adına cıkarıldı herkes bir pay alarak.

benim problemim şu;

annem ve kardeşlerim sağ, yanlız abim annemin hissesine sahip çıkıp erkek olduğundan dolayı annemin payını zorla(yani baskı kurup tehdit ederek gasp etmeye çalışıyor) annem bu duruma razı değil.

biz sözleşme neticesinde gelecek 2 daireyi satmak istiyoruz(annem,ablam ve ben) abim ise; benim durumum yok dairenin birinde ben oturucam onlara pay vermem diyor. ben kat mülkiyet tapularının cıkarılmasında dairelerin birinin ablam ve ben 2. dairenin annem ve  abim adına çıkarılmasında vakıflardan talepte bulundum. ama buda çözüm olmayacak.

dairelerin satışı konusunda abimin onayı olmaması yada sorun cıkartması durumunda kanuni haklarım nelerdir.

konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

bu arada dairelerin satışını istememizin nedeni abimin alkol ve esrar bağımlısı olması bu konu ile ilgili mahkemesi hala devam etmekte.
yani kalan mirasın paylaşımını gerçekleştirip bağları tamamen koparmak zorundayım.

yardımınızı rica ediyorum.

Avukat

Merhabalar.

Alıntı Yapdairelerin satışı konusunda abimin onayı olmaması yada sorun cıkartması durumunda kanuni haklarım nelerdir.

İzale-i şüyu (ortaklığın giderilmesi) davası açarak sonuca ulaşmanız mümkün. Bu dava neticesinde ortak hisseli taşınmazlar mahkeme kararını takiben ihale yoluyla satılır ve satış bedeli hissedarlar arasında hisseleri oranında bölüştürülür. Davayı hissedarlardan herhangi biri diğer hissedarları davalı göstererek açabilir.

Alıntı Yapbu arada dairelerin satışını istememizin nedeni abimin alkol ve esrar bağımlısı olması bu konu ile ilgili mahkemesi hala devam etmekte.
yani kalan mirasın paylaşımını gerçekleştirip bağları tamamen koparmak zorundayım.

İçinde bulunduğunuz zor durumu anlayabiliyorum. Konuyla ilgili başka bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım. Allah yardımcınız olsun...