Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

26 Nisan 2024, 22:10:42

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 106
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 81
Total: 81

Kira artış problemi

Başlatan poyraz, 18 Kasım 2012, 23:53:54

« önceki - sonraki »

poyraz

Merhaba,
Bir akrabamızın evine kiracı olarak taşındık. Taşınmadan önce aramızda geçen konuşmada sitedeki dairelerin rayiç bedellerinin %25 oranında altında oturacağımız konusunda anlaştık, ancak bununla ilgili herhangi bir yazılı beyan almadık. geçen sene 75 TL zam yapıldı bizce de makul olduğundan bu şekilde devam ettik. Bu sene kira artışı ile ilgili görüştüğümüzde aramızda geçen konuşmayı hatırlamadıklarını, maliyenin rayiç bedelden düşük kiraya verilmesi durumunda cezalı işlem uyguladığını beyan ettiler. (Bu arada bulunduğumuz yerdeki daire kira fiyatları max.850 TL, biz şu anda 625 TL'ye oturuyoruz.) araştırmalarım sonucunda rayiç bedelin %25 oranından daha düşük tutarda kiraya verilemeyeceğinii öğrendim. Ev sahibimizin şu anda bize öngördüğü kira bedeli 750 TL (775 TL iken konuşma sonucunda 25 TL indirim yaptılar.) Kendi evim var fakat küçük olduğundan orayı kiraya verip buraya taşındık, geçen ay 1 senesi dolan kiracıma 25 TL zam yaptım. Aldığım kira bedeli ile eşit olması açısından 725 TL önerdim fakat kabul etmeyip 750 TL istediler.
Bu konuyla ilgili bir kaç sorum olacak;
1- Bu kadar yüksek oranda kira artışı kanunen mümkün müdür (kira kontratında artış oranı yazmıyor)
2- Tüm kira ödemelerimi banka yoluyla ve kira tutarı üzerinden yapıyorum, bu konuda ev sahibinin maliye açısından bir problemi olabilir mi?
3- Kira artışını oran doğrultusunda kabul etmeyip Üretici Fyat endeksine göre yapmam durumunda ev sahibimin bir yaptırımı olabilir mi?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.