Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

20 Nisan 2024, 17:05:52

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 92
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 70
Total: 70

Banka borcunda zaman aşımı ne zaman başlar?

Başlatan bakiadamlar, 01 Temmuz 2013, 15:02:39

« önceki - sonraki »

bakiadamlar

Banka borcunda zaman aşımı ne zaman başlar?

Adnanoğuz

Alacaklı taraf on yıl herhangi bir işlem yapmadıysa borc zaman aşımına uğrar,yapılan her takip zaman aşımını durdurur.

mrathanci

Hocam şöyle bir sorum olacak. Bir arkadaşın bankadan çektiği krediye kefil oldum. Fakat ticari kredi olduğundan diğer çekmiş olduğu kredi ve borçlarına karşılıkda kefil olduğum banka tarafından yapılan icra takibinde öğrendim.

Sorum şu; borçla ilgili olarak yeni yasa çıkmadan önce yani Haziran 2012 tarihinden önce bankadan yazı ihtar yazısı geldi, daha sonra banka yasal takibe başvurmuş. 7 Temmuz 2012 tarihinden sonra icra dairesinden yazı geldi. Hiçbir işlem yapmadım.  Daha sonra tekrar 2013 temmuz ayında yine bir icra yazısı geldi bunada bir işlem yapmadım.
Ayrıca maaşıma ve herhangi bir şeye haciz gelmedi gerçi üzerime kayıtlı hiçbirşey yok.

Ben kefilim ama kağıtta borçlu yazıyor.
Bu durumda zaman aşımı kapsamına giremiyim girersem bu zaman aşımı süresi 2012 yılından itibaren mi işler ya da muhtemelen bu yılda yazı yollarlar o zaman 2014 yılından mı başlar. Bundan kurtulmak için ne yapmam lazım. şimdiden teşekkürler. Borç çok yüklü olduğu için ödeme yapma imkanım yok... Mesela 250 bin TL nin üzerinde