Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

28 Mart 2024, 16:06:10

Login with username, password and session length
Üyeler
Stats
  • Toplam İleti: 8,818
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 115
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 76
Total: 76

girişim varlık

Başlatan dakbas, 18 Temmuz 2013, 00:55:20

« önceki - sonraki »

dakbas

merhaba
2007 yılında araç kredisi kullandık fakat ödeme yapamadığımız için  araç 2010 yılında taşınır  rehninin paraya çevrilmesi yoluyla ödeme emri geldiğinde asıl borç 16201,73 tl  gözüküyordu.Ve o dönem faizlerede itiraz edildi. Ödemede zorluk çektiğimiz için aracın satışını istedik ve araç 13000 tl ye satışı gerçekleşti. Araç satışı gerçekleşince  kalan tutar için Akbanktan hiçbir ödeme emri gelmedi. Biz arabanını satışıyla borcun kapandığını sandık. 2011 yılında  Akbank tüm kredileri Girişim Varlık Yönetimine devretmiş.
İcradan dosyaya baktığımda Girişim varlık rehin açığı belgesi almış fakat orda gözüken
borç miktarı                : 66420,48 tl
rehnedilene takdir edilen değer satış tutarı    : 13000,00 tl
geriye kalan borç miktarı ise           : 53420,48 tl

anlamadığım nokta araç satıldığında banka kalan tutar için icra takibinin başlatması gerekiyor icra takibi başlamamış girişime devredildiğinde tutar 53 milyara nasıl çıkıyor.
Birde işin ilginç yanı Girişim Varlığa borcumuzun aslının kaç lira olduğunu sorduğumuzda faiziyle birlikte 40000 tl olduğunu söylüyor.Borcumuzun olup olmadığını bizim ispat etmemizi istiyorlar. Bu durum karşısında hangi yolu izlememizi tavsiye edersiniz.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Avukat

Merhabalar.

Alıntı Yapİcradan dosyaya baktığımda Girişim varlık rehin açığı belgesi almış fakat orda gözüken borç miktarı : 66420,48 tl

Rehin açığı belgesinden sonra hakkınızda yeni bir icra takibi başlatacaklardır. Başlatmadıkları sürece sorun yok. Böyle bir takip başlatıldığında ve ödeme emri size tebliğ edildiğinde, tebliğden itibaren yedi günlük süre içinde takibe itiraz edebilirsiniz. Ancak böyle bir itiraz rislidir; zira açılacak bir itirazın iptali davası sonucunda haksız çıkmanız halinde mevcut borcunuza ilaveten alacak tutarının %20'si oranında icra inkar tazminatı, vekalet ücreti ve yargılama masrafı ödemeniz söz konusu olacaktır. İtiraz ettikten sonra varlık yönetim firmasıyla borcu ödemek hususunda görüşme yapıp dava sonucunu beklemeden büyük bir indirim alarak borcu kapatma yoluna gitmeniz en mantıklı yol olur diye düşünüyorum. Varlık yönetim firması Yargıtay aşamasıyla birlikte iki yıl kadar sürecek bir davayla uğraşmak yerine size ciddi bir indirim yapma yoluna gider diye düşünüyorum. Allah kolaylık versin...