Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

20 Nisan 2024, 02:41:58

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 90
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 73
Total: 73

Nafaka veya Tazminat öder miyim?

Başlatan panzram, 19 Eylül 2014, 23:05:35

« önceki - sonraki »

panzram

14.3.13 tarihinde nikahlandığım eşimin bir ilişkisi olduğunu öğrendim; 8 eylül 2014 günü facebook hesabına bir kişinin eşime borç verdiğini gördüm ve kendi hesabım ile irtibata geçtim... ayşe isimli şahıs eşimin yaklaşık bir yıl önce abisi ile ilişkisinin olduğunu ondan 1000-1500 tl civarında para aldığından bahsetti... eşime sorduğumda senden önce olan ilişkim dedi fakat zübeydenin yaklaşık 1 yıl önce bir ilişkiden bahsediyor ve bu sürede bu kişilerle görüştüğünü dediğimde kabul etti ve git o cocuğun peşine düş dedi tabi tartışma ve bazı şeyler yaşandı evden kaçtı.. ilişkisi olduğu insan ile görüştüm bir buçuk yıldan fazla gibi bir süre önce olduğunu söyledi bu ilişkinin ve son görüşmelerinde parasını ve gönderdiği hediyeleri istediğini söylemiş.. biz 17 aydır evliyiz ve nikah tarihine kadar 2 ayda birlikte yaşadık.. karşıdaki kişiye facebook hesabında belirttiği ilişkisinin başlama tarihini sorduğumda 11 kasım 2012 olduğu ve 5 ay kadar da net olarak görüştüğünü söyledi.. yani nisan ayına kadar görüştükleri ortaya çıkıyor ( bu süre nikah tarihimizide kapsıyor)..  ama  biraz çelişkili ve çekiniyor tabi iki taraf içinde zor oluyor konuşmak.. sonrasında mart ayına  kadar görüştüğünü söylüyor.  ayşe ve abisinin hatta annelerinin de tanıklık yapacaklarını söylediler.. görüştüğüm avukat tarihlerin çok net olmadığını belirtti... eşimin kabul edişini kanıtlayamayacağım ortada ve karşı tarafta çok güvenilir değil(bir şeyler sakladığını düşünüyorum çünkü eşimin yaklaşık 1 yıl önce görüştüğü kabul ettiğini söylediğimde o zaman senden bir şey alamaz falan dedi kendiside tam inkar etmedi ) nikah tarihinden önce görüşseler bile eşimle olan ilişkimde beraber oldukları ortada ve karşı tarafı maddi olarak istismar etmiş para, telefon, hediyeler aldırmış ve benim hakkımda sarkıntılık ettiğimi söylemiş bana da beni kaçırmazsan evden kaçacağını, neresi olursa gideceğini söyledi; karşı tarafada benzer şeylerden bahsetmiş,  bende tamam gel dedim (o sırada kocaelinde oturuyordum, kendisini; ailesine onu istemeye geleceğimizi haber vermesi için göndermişdim) ailesiyle ilgili sorunları nedeniyle olduğunu düşündüm bu durumun. nikah tarihinden sonra görüştüklerini ortaya çıkaramazsam benden tazminat yada nafaka alabilirmi.. bir makalede evlilik öncesi hırsızlığın bilinerek evlenildiğinde dava açılamayacağını gördüm.. fakat bu insanın benimle ilişkisi olduğu sırada (artık evlilik tarihinin gelmesini bekliyor iken) karşı tarafla görüşmesi ve onları dolandırmasını bilseydim böyle bir kişiyle asla evlilik yapmazdım.. böyle bir kişinin bu evliliği sevgi yada herhangi manevi bir yoğunlukla yapmadığı da ortada ve evli olduğumuz süre içerisinde de sürekli evi terk etmelesi (tanığım mevcut) yalanları, ve şüpheli bazı davranışları güven vermeyen karakteri mevcut.. eşim dövülerek sürekli evden kovulduğunu ve namusuna iftira atıldığı için tazminat ve nafaka isteyeceğini belirtiyor...

kilimanjaro

Alıntı yapılan: panzram - 19 Eylül 2014, 23:05:35
(...) nikah tarihinden sonra görüştüklerini ortaya çıkaramazsam benden tazminat yada nafaka alabilirmi. (...) eşim dövülerek sürekli evden kovulduğunu ve namusuna iftira atıldığı için tazminat ve nafaka isteyeceğini belirtiyor...

Merhabalar. İspatlayamazsanız eşiniz sizden tazminat ve nafaka alabilir. İspatlasanız bile eşiniz şiddet gördüğüne ilişkin mahkemede kanaat oluşmasını sağlarsa, yine tazminat ve nafaka ödemeniz kuvvetle muhtemel olacaktır. Keza ispatlasanız bile yoksulluk nafakası ödemeniz gerekebilir. Allah kolaylık versin...
Yasal haklarınızı en üst seviyede koruyup kullanabilmeniz için önemli gördüğünüz konularda mutlaka profesyonel destek almanız, bu anlamda bir avukatla anlaşmanız kesinlikle tavsiye edilir.

panzram