Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

29 Mart 2024, 12:50:44

Login with username, password and session length
Üyeler
Stats
  • Toplam İleti: 8,818
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 103
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 82
Total: 82

Şirketin küçük hissadarı olarak kredi şahsi kefilliği zaman aşımı ne zaman olur?

Başlatan reci34, 04 Aralık 2014, 01:14:33

« önceki - sonraki »

reci34

1998 yılında çok küçük hissem olan şirketin çekmiş olduğu banka kredisine şahsi kefil oldum. Bu devlet bankası daha sonra TMFS ye devredilmiş. Benim kefilliğim ne zaman ve hangi şartlarda zaman aşımı olur?

Not; Bildiğim kadarıyla hiçbir ödeme yapılmamış. 2002 ile 2011 yılları arasında yurt dışındaydım. Son 3 yıldır tr.de yaşıyorum. Şu ana kadar herhangi bir evrak gelmedi.  Şirketteki hissemi borçtan 2 yıl sonra hissemi başkasına devrettim. Bu durumda şahsi kefilliğim ne zaman zaman aşımı olur? Bununla ilgili yapmam gereken bir şey var mı? Bilgi verirseniz memnun olurum. Saygılarımla

kilimanjaro

Merhabalar. Sizin kefaletiniz tamamen borca bağlı. Yani borç ne zaman zamanaşımına uğrarsa, kefaletiniz de o zaman sona erer. Bahsettiğiniz borç için 10 yıllık zamanaşımı süresi söz konusudur. Bu süre, borcun tahsilatıyla ilgili olarak yapılan  son işlem tarihinden itibaren başlar. Bu kapsamda yapılan her yeni işlem, 10 yıllık süreyi yeniden başlatır. Durum özetle bu şekilde. Allah kolaylık versin...
Yasal haklarınızı en üst seviyede koruyup kullanabilmeniz için önemli gördüğünüz konularda mutlaka profesyonel destek almanız, bu anlamda bir avukatla anlaşmanız kesinlikle tavsiye edilir.

kilimanjaro

Alıntı YapSelam, vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Sormak istediğim, bu borçla ilgili hiçbir ödeme yapılmadığını biliyorum.Daha önce yurt dışında yaşıyordum. Son üç yıldır ikametgahım tr.de ve burada yaşıyorum. Şu ana kadar herhangi bir bildirim tarafıma ulaşmadı. Bu durumda zaman aşımı olmuşmudur? Olmuşsa eğer, nasıl öğrenebilirim ve yapmam gereken herhangi bir işlem var mı? Saygılarımla

Zamanaşımı oluşup oluşmadığını anlamak için hakkınızda başlatılan icra takip dosyasını incelemek gerekir. Bu inceleme yapılmadan bir şey soylemek mümkün değildir. Durumu bir nebze olsun berraklaştırabilmek için KKB risk raporu alma yoluna gidebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için LÜTFEN TIKLAYINIZ.
Yasal haklarınızı en üst seviyede koruyup kullanabilmeniz için önemli gördüğünüz konularda mutlaka profesyonel destek almanız, bu anlamda bir avukatla anlaşmanız kesinlikle tavsiye edilir.