Haberler:

Hukuk Forumumuza Hoşgeldiniz

Ana Menü

Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

28 Mart 2024, 17:04:37

Login with username, password and session length
Üyeler
Stats
  • Toplam İleti: 8,818
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 115
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 80
Total: 80

ipotek

Başlatan aytug, 19 Nisan 2016, 18:38:27

« önceki - sonraki »

aytug

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
arkadaşımın evini ipotek verip bankadan taksitli ticari kredi kullandım,fakat işlerimin kotü gitmesinden dolayı iflas ettim,borçlarımı ödememeye başladım daha sonra banka yapılanma yaptı bir süre taksitleri ödedim fakat taksit tutarı yüksek olduğu için tekrar ödeyememeye başladım.bankayla görüşüp taksit tutarını düşürüp tekrar yapılandırma yapabilirmiyiz dedim olumsuz cevap verdiler,expertiz raporu tebliğ ettiler ne yapmam gerekiyor,aşşağıdaki kararda olduğu gibi arkadaşımda bu karardan yararlanabilirmi?iyi çalışmalar
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2009/19719
K. 2010/1236
T. 21.1.2010

2004/m. 82

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Borçlunun daha önce ipotek ettiği taşınmazı hakkında, sonradan meskeniyet iddiasında bulunabilmesi için, ipoteğin, mesken kredisi, esnaf kredisi ve zirai kredi gibi alınacak krediler nedeniyle ve zorunlu olarak kurulmuş ipoteklerden bulunması gereklidir.
Somut olayda, şikayete konu mahcuz üzerinde T.Emlak Bankası A.Ş. lehine 1. ve 2. dereceden ipotekler bulunduğu görülmektedir. Mahkemece bu ipoteklerin niteliği araştırılarak, yukarıdaki kural çerçevesinde oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, eksik incelemeyle yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.'nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 21.01.2010 gününde oybirliğiyle karar verildi.