Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

26 Nisan 2024, 00:50:06

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 87
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 78
Total: 78

SOSYAL HİZMET LİSANS TAMAMLAMA HAKKI

Başlatan xox, 03 Kasım 2016, 15:01:16

« önceki - sonraki »

xox

Sosyal Hizmetler Önlisans mezunuyum 21/07/2016 tarihinde yüksek öğretim kurulu başkanlığına 2016 sağlık lisans tamamlama klavuzunda ebelik, hemşirelik vb farklı lisans programı mezunlarına SINAVSIZ ŞEKİLDE SOSYAL HİZMETLER LİSANS PROGRAMINI tamamlama fırsatı verildiği ancak 2014 2015 dgs sınavına girmeme rağmen yeterli puanı alamadığım için SOSYAL HİZMET LİSANSINI TAMAMLAYAMADIĞIMI belirten, (Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu) mağdur olduğumu belirten dilekçe yazdım.
Yökte bana "2547 yüksek öğretim kanununa 26.11.2014 tarih ve 29187 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6569 sayılı Türkiye Sağlık Enstitüleir Başkanlığının kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun 32. maddesi ile eklenen geçici 69. maddesinde "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sağlık alanında önlisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise yüksek öğretim kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimlerin usul ve esasları yüksek öğretim kurulunca belirlenir." hükmü bulunmaktadır.
Söz konusu kanun kapsamında sağlık lisans tamamlama ile ilgili çalışmalar yürütülmüş ve sağlık alanında önlisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler göz önünde tutularak, 2016 sağlık lisans tamamlama kapsamına alınacak sağlık önlisans programları, Yüksek Yürütme Kurulunun 29.06.2016 tarihli toplantısında görüşülerek karara bağlanmıştır. Bilgilerinizi rica ederim." şeklinde cevap verdi.

Daha öncede 28.02.2016 tarihinde sosyal hizmet lisans tamamlama ile ilgili maduriyetimi belirtmiştim. Gelen cevapta Talebiniz bir sonraki sağlık lisans tamamlama döneminde değerlendirilebileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim diye cevap gelmişti.

1- İdari dava açsam (Sosyal Hizmet bölümü çoğu üniversitenin sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde yer aldığından, anayasadaki eşitlik ilkesinden, uzaktan okunabildiği gibi savunmalarla) kazanır mıyım?
Sonuçta başka bölüm mezunları sınavsız lisans tamamlarken (ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlar ) olarak tanımladıkları sosyal hizmet önlisans mezunları içinde kadro açmaları gerekmez miydi?