Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

19 Nisan 2024, 13:39:33

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,820
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 96
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 82
Total: 82

Doktora Programı Başvurusunda Hakkımı arıyorum (Lütfen Yardımcı olun)

Başlatan chuckmanorris, 26 Ocak 2017, 23:46:26

« önceki - sonraki »

chuckmanorris

Merhaba Ben 2016 Mezunuyum Doktora Programı yapmak için üniversitede açılan programa başvurdum.
mülakata girdim.

Alınacak öğrenci sayısı olarak 2 kişi ve 2 kişi'de Master programı için alınacağı duyurulmuştu.
sınava Gelenler 1 master öğrencisi ve 2 doktora öğrencisi(bende dahil) olarak girdik.

Doktora öğrencilerini almak için uygun görülen puanlandırma ;
ALES puanı %50
YDS puanı %10
Transkript %10
Mülakat sınavı puanı %30

sayılarak hesaplanıyor.

ben ales sınavından 100 üzerinden 66 puan aldım
transkript notum 100 üzerinden 77
yds puanım : henüz girmedim. (fakat 1 yıl hak tanınıyor en az 55 alınması gerekiyor 1 yılın sonunda)
mülakat sınavı puanımız açıklanmadı fakat 0 bile olsa hesapladığımda 40,7 alıyorum en az.
mülakatta da tüm soruları cevapladım.

fakat 2 kişi alınacağı açıklandığı halde  sadece 1 kişi yani diğer öğrenci alındı ve ben üzgünüm seni alamıyacağız mülakat sınavın iyi değildi denilerek alınmadım.
ek bilgi diğer doktora öğrencisi ne YDS SINAVINA NEDE ALES SINAVINA GİRMEMİŞ.
Mülakattan 100 alsa ve okul puanı 100 dahi olsa diğer sınavları vermediği için toplam puanı 40 ediyor
benim puanım 40.7 ediyor.

Sorum şu : Beni almama gibi bir hakları varmıdır.
Yok ise yasal olarak ne kadar süre içerisinde hakkımı aramalıyım.
bir daha ki başvuru tarihi eylül ayında benim hem zamanımı hem hakkımı elimden aldılar hemde gururumu incittikleri için herhangi bir talepte bulunabilirmiyim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

de_legibus

İdarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolu açıktır. Üniversiteler de kamu tüzel kişiliği haiz kurumlar olup bu kapsamdadır. Başvuracağınız her yüksek lisans ve doktora programı alım işlemi bir iptal davası konusu yapılabilir ancak İYUK'ta belirtilen yasal sürelere mutlak surette riayet edilmesi zaruridir.