Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

20 Nisan 2024, 05:56:54

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 90
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 76
Total: 76

Kadim Sulama Hakkı

Başlatan mustafaartam, 21 Eylül 2017, 11:54:43

« önceki - sonraki »

mustafaartam

hukuki yardım talebidir.
A ve B adında iki köy var. A köyünde tarımsal sulama amaçlı kullanılan dere,Tarım ve Köy işlerinden gelen yetkililerce B köyüne yapılan sulama göletinin doldurulması amacıyla B köyüne yönlendiriliyor. Taraflar arasında bunla ilgili bir protokol var ancak protokolde sulama göleti DOLANA KADAR ifadesi var. Sulama göleti yıllar önce dolmasına rağmen durum aynen devam ediyor.
Bunla alakalı sormak istediğim şeyler
1-Derelerin kaynak sularının ve sulama göletleri idari olarak nereye bağlıdır? husumeti kimle kuracağımız açısından önem arz ediyor.
2-Bu suların kullanım hakkı kimlere aittir?
3- Açılacak olan dava ve türü asliye hukukta elatmanın önlenmesi mi yoksa idari yargıda tam yargı davası mı olacaktır. Bu noktada bir virgül koymak istiyorum. 1998 tarihli uyuşmazlık mahkemesi kararında aynı durum söz konusu olmuş ancak suya müdaheleyi köy muhtarı kendi imkanlarıyla yapmış. uyuşmazlık,müdahelenin men'i olarak asliye hukuk mahkemesinde görülmesine karar vermiş.Ancak mevcut olayda idari bir makamın protokol imzalayarak B köyüne ayrıcalık yapması ve hukuksuz hareket etmesi söz konusu olduğu için ben bu davanın idari yargıda görülmesi gerektiği kanaatindeyim. Yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.