Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

19 Nisan 2024, 21:22:46

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 96
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 78
Total: 78

Yurt Dışı Cihazı

Başlatan Canpolat, 06 Kasım 2017, 20:04:44

« önceki - sonraki »

Canpolat

2016 nın Aralık ayında Türkiye Vodafone yetkili bayilerinin birinden (firma özel ismi gerekliyse verebilirim) sıfır kapalı kutu olarak iphone 7 model telefon almıştım, 2017 yılının ağustos ayında tarafıma gelen yasal uyarı mesajıyla  telefonun yurt dışı ve swap diye tabir edilen değişim cihazı olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine satıcı mağazaya gittim durumu anlattım, kendilerinin bişey yapamayacaklarını böyle bir şeyin olamayacağını ve dilediğim yere şikayette bulunabileceğimi söyleyip durumu geçiştirdiler. Sonrasında apple mağazasına gittim ve oradada durumu anlattım, cihazın yurt dışı swap cihazı olduğunu onaylayıp, satın aldığım mağazayı şikayet ederek en hızlı sonucu alacağımı belirttiler. Daha sonrasında Tüketici il hakem heyetine durumu bildirerek telefonu aldığım mağazayı, cihazın birebir değişimini talep ederek şikayette bulundum. Yaklaşık 2 ay sonra karar elime ulaştı. Cihazın yurt dışı cihazı olduğu saptanmış ve haklı bulunmuştum. Cihazın değişimine karar verilmişti. Sonrasında karar kağıdı ile birlikte cihazı aldığım yetkili vodafone bayisine gidince bu değişimin yalnızca merkez şubelerinden yapılabileceği ve hemen sonuç alabileceğim söylenerek söz konusu bayinin merkez şubesine gidip muhasebeyle görüştüm. Kendilerinin değişim yapamayacağını söyleyip teleservice adında bir servise yönlendirildim. Oraya gidip durumu izah ettiğimde ise önce sistemlerinden böyle bir durumun taraflarına bildirilip bildirilmediğini kontrol ettiler ve herhangi bir veriye ulaşamadılar. Bunun üzerine telefonun bilgilerini sisteme ekledi ve ithalatcıdan onay beklemem gerektiğini, onay sonucunda cihazımı teslim edip yeni cihazın gelmesini beklemem gerektiğini belirtti. O günden sonra bir hafta geçti fakat tarafıma henüz herhangi bir gelişme ya da onay bildirilmedi. Mağduriyetim, bir takım başka mağduriyetler silsilesinide beraberinde getirerek devam etmekte. Anlamadığım kısım ise, benim şikayetim yani muhattabım telefonu aldığım bayi değil midir? Bu sürecin, ordan oraya gezişin, kesin sonuç sağlayabilecek başka bir çözümü var mıdır? Teşekkürler...