Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

25 Nisan 2024, 03:46:03

Login with username, password and session length
Üyeler
  • Toplam Üye: 4,264
  • Latest: Elçin
Stats
  • Toplam İleti: 8,824
  • Toplam Konu: 4,365
  • Online today: 101
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 86
Total: 86

THH'nin Lehime Kararı Var Ama Karşı Taraf Uymuyor

Başlatan Zenu, 11 Şubat 2018, 07:56:59

« önceki - sonraki »

Zenu

Benim elimde Tüketici Hakem Heyeti kararı var şöyle:
1- 6502 sayılı Kanunun 8 ve 47. maddelerine göre tüketicinin şikayetinde haklı olduğuna,
2- Şikayet edilen söz konusu firma tarafından söz konusu ürünlerin geri alınmasına, tüketici ile imzalanan 14.11.2017 tarihli İş Yeri Dışında Kurulan Satış Sözleşmesinin iptal edilmesine,
3- tebligat ücretinin Do***** Kitap Yayın ve Dağıtım A*** Çoban tarafından ödenmesine İtiraz yolu 15 gün süreyle açık olarak karar verilmiştir.

Ben 15 gün dolunca kitap setlerini benden gelip almaları gerektiğini biri ıslak imzalı diğeri fotokopisi iki sözleşme kağıdını bana vermelerini söyledim. Bir süre anlaşamadık 15 gün bekleyemeyecekelerini ve kargo bedelini ödeyerek kitapları İzmir'e onlara göndermemi söylediler. Tüketici Hakem Heyetini arayıp kitapları gönderirsem sözleşme kağıdını bana göndereceklerini söylemişler. THH deki adam telefonda bana "gönder kitapları eğer sözleşmeyi vermezlerse icrayla alırsın" dedi. Sonra şöyle anlaştık: Onların Konya da şubeleri olmadığından ben kitapları karşı ödemeli gönderdim. Fakat itiraz süreleri henüz dolmadı. Kitapları teslim almışlar. Ama bana sözleşme kağıdını henüz iptal etmediklerini haftaiçinde kitapları kontrol edip ona göre sözleşmeyi iptal edecek veya etmeyeceklerini söylediler. Ben kitapları kutusundan bile çıkarmamıştım tertemiz gönderdim buna iki de şahidim var. Fakat şu an beni oyaladıklarından ya da kitaplara zarar vermiş diyip karara itiraz edeceklerinden şüpheleniyorum. Ne yapabilirim? Adliyeye gidip icra mı başlatmalıyım?

webmaster

Tüketici Hakem Heyeti kararına rağmen sorun devam ediyorsa, aşağıda önerilen adımları izleyebilirsiniz:

Sözleşme İptali ve İade Talebi:

Sözleşmenin iptali ve iade talebinizi yazılı olarak belirtin ve karşı tarafa iletin. Bu talebi içeren bir ihtarnamenin noter aracılığıyla gönderilmesi, sizin hukuki konumunuzu güçlendirebilir.

İtiraz Süresi Dolmadan Harekete Geçin:

İtiraz süresi dolmadan, mahkemeye başvurmak gibi adli süreçleri değerlendirebilirsiniz.
Sözleşme İptali İçin İcra Takibi:

Eğer sözleşme hala iptal edilmediyse ve kitapları geri almadıysanız, itiraz süresi dolmadan icra takibi başlatabilirsiniz. Ancak, bu konuda bir avukattan da yardım almanız önemlidir.

Tüketici Mahkemesine Başvuru:

Tüketici Hakem Heyeti kararı uygulanmazsa, tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz. Bu noktada, bir avukatın desteğini almanız faydalı olabilir.
Hukuki Yardım Alın:

Olayın karmaşıklığına ve detaylarına bağlı olarak, bir avukattan hukuki yardım almanız önemli olabilir. Avukat, size durumunuz hakkında daha spesifik ve kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilir.

Belgeleri Saklayın:

Gönderdiğiniz kitapların durumunu belgeleyen fotoğraflar ve teslimat bilgileri gibi belgeleri saklayın. Bu belgeler, olası bir hukuki süreçte size destek olabilir.
Unutmayın ki, bu öneriler genel bilgilerdir ve durumunuzun özelliğine bağlı olarak değişebilir. En doğru ve güvenilir bilgiyi almak için bir avukatla görüşmek önemlidir. Hukuki bir süreç başlatmadan önce bir avukata danışmak, daha etkili bir strateji izlemenize yardımcı olabilir.