Son yazılar

Welcome to Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!. Please login or sign up.

28 Mart 2024, 12:18:51

Login with username, password and session length
Üyeler
Stats
  • Toplam İleti: 8,818
  • Toplam Konu: 4,361
  • Online today: 115
  • Online ever: 549
  • (13 Ocak 2023, 13:23:05)
Çevrimiçi Kullanıcılar
Users: 0
Guests: 70
Total: 70

Hukukta cezanın şahsiliği ilkesi belediye imar cezası için de geçerlimidir?

Başlatan yaren_63, 04 Nisan 2018, 15:49:32

« önceki - sonraki »

yaren_63

Sayın hukukçular,

Ben 2008 eylül ayında 11 villalık bir siteden, kaba inşaat halinde bir ev aldım. Geçen yıl (2017) temmuz ayında postayla bir tebligat aldım. Tebligat belediyeden 1818 liralık imar para cezaları ödeme emri. Üzerinde hiçbir açıklama yok sadece sicil ve belge numaraları yazılı.
Belediyeye gidip ne olduğunu sordum. İlgili kişi dosyaya bakarak bana şu cevabı verdi: 2009 yılının nisan ayında inşaatı yapan müteahhit (tüzel kişi olarak yapı kooperatifi) kamuya ait alanda hafriyatla seviye farkı yarattığı için imar cezası kesilmiş. Kooperatif bu cezayı ödememiş. Zamanla yapı kooperatifi tüzel kişilik olarak ortadan kalktığı için belediye meclisi bu cezayı iptal etmiş ve yeni bir karar alarak aynı miktardaki cezayı mülk sahiplerıne pay ederek onlardan tahsil etme yolunu seçmiş. Ben cezanın şahsi olduğunu ve bu kararın hukuka aykırı olduğunu söyleyerek cezayı ödemedim. Dün 3 nisan 2018 de yeni bir tebligat aldım. Belediye tapuda haciz şerhi koydurduğunu ve bir hafta içinde parayı ödemezsem icra yoluyla evimi satıp parayı tahsil edeceğini bildiriyor.
Belediyenin yaptığı bu işlem hukuka uygunmudur yoksa cezanın şahsiliği ilkesine aykırımıdır?
Görüşleriniz için teşekkür ederim.