Hukuk Forum Sitesi - Hukuk ve hayata dair her şey!
02 Nisan 2020, 09:18:02 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Orjinal Tema Chip Kırmızı Chip Ateş Kırmızı Chip Şeftali Chip Kahve Chip Deli Mavi Chip Dark Mavi Chip Lavanta Chip Yeşil Chip Rize Yeşili Chip Siyah Chip Gri    Forum Renklerini Kendinize Göre Seçmek İçin Üst Taraftaki Renk Sekmelerini Tıklayınız.
 
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Ödemeden men talimatı ve ileri tarihli çeklerle ilgili yasal değişikliğe gidildi  (Okunma Sayısı 9961 defa)
 
21 Nisan 2009, 22:29:04
kilimanjaro
Yönetici
*****

Karma +5/-4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2379

SAYGINLIK
Üyelik Bilgileri
5838 sayılı Kanun ile ödemeden men talimatına dayanak teşkil eden TTK.m.711/3 hükmü yürürlükten kaldırılmıştır.

18.02.2009 tarihinde TBMM'nde kabul edilen 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un m.32/19 hükmüne göre, 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 711 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. Özetle ödemeden men talimatı tarih oldu  Gülümseme

Yani keşideciler bundan böyle olur olmaz, çekim elimden rızam dışında çıktı, ödemeyin diye bankalara talimat veremeyecek ve bankalar da bu tür talimatları dikkate alamayacaklar. Keşideci ancak mahkemeye müracaatla sonuç elde edebilecek. Hem bankalar hem de çek hamilleri açısında son derece yararlı bir değişiklik.

Ayrıca, aynı Kanun'un 18. maddesi ile 3167 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir:

“GEÇİCİ MADDE 2- 31/12/2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.”

Yani yıl sonuna kadar ileri tarihli çekler de bankalara ibraz edilemeyecek  Gülümseme
Moderatöre Bildir   Logged

Yasal haklarınızı en üst seviyede koruyup kullanabilmeniz için önemli gördüğünüz konularda mutlaka profesyonel destek almanız, bu anlamda bir avukatla anlaşmanız kesinlikle tavsiye edilir.
29 Haziran 2009, 12:59:34
Avukat
Yönetici
*****

Karma +27/-8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1837

SAYGINLIK


Avatar Yok


Üyelik Bilgileri
Alıntı
Yani keşideciler bundan böyle olur olmaz, çekim elimden rızam dışında çıktı, ödemeyin diye bankalara talimat veremeyecek ve bankalar da bu tür talimatları dikkate alamayacaklar. Keşideci ancak mahkemeye müracaatla sonuç elde edebilecek. Hem bankalar hem de çek hamilleri açısında son derece yararlı bir değişiklik.

Ödemeden men talimatı uygulamasının tümden kaldırılmak yerine ıslah edilerek devam ettirilmesi aslında daha doğru olurdu. Zira gerçekten çekleri elinden rızası dışında çıkan keşideci, ödemeden men talimatı verememesi ve çek iptal davası da açamaması sebebiyle, bugün itibariyle hukuki korumadan tamamen mahrum kalmış durumdadır. Keşideci savcılığa suç duyurusunda bulunmakta, bankaya kayıp/çalınma hususunda ihtarname göndermektedir; ancak tüm bu uğraşlar çekin bankaya ibrazı halinde bankanın ödeme yapmasını (yahut hesapta yeterli karşılığı bulunmuyorsa, çekin arkasına karşılıksız olduğunun şerh edilmesini) hukuki açıdan engellemediği için, masum keşideciler mağdur olabilme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Boş/imzasız çekleri elinden rızası dışında çıkan keşidecilere mutlaka savcılığa suç duyurusunda bulunmasını ve muhatap banka şubesine noter aracılığıyla çeklerin çalındığına/kaybolduğuna ilişkin ihtarname göndermesini tavsiye ediyorum. Çünkü bankalar TTK.m.724 gereğince çekteki keşideci imzasının bankadaki keşideciye ait imza örnekleriyle uyuşup uyuşmadığına bakmak ve imzası tutmayan çek bedellerini ödememek zorundadır. Bankanın imzası tutmadığı halde çek bedelini ödemesi, bankayı keşideciye karşı sorumlu kılar. İşte bu sorumluluğun daha da belirgin hale getirilebilmesi için muhatap banka şubesine ihtarname gönderilmesi ihmal edilmemelidir.
Moderatöre Bildir   Loggedwww.Vekil.Net Avukat İmza Seçmediniz.Profilinizden İmzanızı Seçebilirsiniz..

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor
Powered by SMF and SimplePortal
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.075 Saniyede 28 Sorgu ile Oluşturuldu

18 Mart 2020, 08:56:03